יאשי

אשי היא העיר הרביעית בגודלה ברומניה, והמטרופולין השני בגודלו ברומניה, בירת מחוז יאשי הנמצא באזור ההיסטורי של מולדובה. העיר הייתה בירת נסיכות מולדובה בשנים 1564–1859, אחת משתי הבירות של הנסיכויות הרומניות המאוחדות בשנים 1859 – 1862 ובירתה החלופית של רומניה בעת הכיבוש הגרמני של בוקרשט במלחמת העולם הראשונה.

בעיר מספר רב של מוסדות להשכלה גבוהה. אוניברסיטת יאשי קרויה כיום על שם הנסיך אלכסנדרו יואן קוזה שייסד אותה בשנת 1860, והיא האוניברסיטה הראשונה שקמה ברומניה. ישנם עוד ארבעה מוסדות המוגדרים כאוניברסיטאות, כמו האוניברסיטה למקצועות הבניין והאוניברסיטה לרפואה ע"ש גריגורה ט. פופה Gr.T.Popa. חשובה היא גם ה"פוליטכניקה" (המכללה הגבוהה לטכנולוגיה) ביאשי ששמה כיום "האוניברסיטה הטכנית".

ביאשי נמצאים פארקים מפורסמים ורחבי ידיים. ביניהם פארק קוֹפוֹאוּ (Copou), גן בוטני ססגוני מפורסם, ועוד. "היכל התרבות" (Palatul Culturii – המופיע בתמונה שבתיבת המידע, בצד שמאל), הוא אחד המבנים המרשימים ביותר בעיר. הארמון שימש בזמנו את מושל המחוז ומשמש כיום כמוזיאון ליצירות אמנות של מיטב ציירי רומניה. בכניסה לארמון ניצב פסלו של שטפאן הגדול, נסיך מולדובה מן המאה ה-15, אחד הגיבורים הלאומיים של האזור ושל רומניה כולה.

מתחם "כיכר האיחוד" (Piața Unirii) הוא מהאטרקציות המרכזיות; הוא מוקף בבתי מלון ועטור מזרקות וצמחייה רבה. כמו כן מצויים בה "התיאטרון הלאומי" וכנסיית Trei Ierarchi, שבכותלה החיצוני המעוצב ניתן לזהות במקום בולט עיטור של מגן דוד.

הרב שלמה בן ערבי, שחי בין השנים 1549–1629, היה הרב הראשון של יהודי העיר.

כבר בשנת 1803, מנו יהודי יאשי יותר מ-2400 נפש מתוך 12,000 יהודי נסיכות מולדובה. בשנת 1930 היו ביאשי יותר מ-30,000 יהודים ו-127 בתי כנסת.

לאורך שנות ההיסטוריה שימשו בה ברבנות רבנים שונים כמו הקרני ראם, הרב שמואל שמעלקא טויביש, הכליל תפארת ועוד. ביאשי בוצע בתקופת השואה אחד הפוגרומים האכזריים ביותר ביהודים (ראו: פרעות יאשי), שבמהלכו נרצחו כ-15,000 יהודים ורבים אחרים הוכו, עונו והושפלו. הרכוש היהודי הפרטי, המסחרי והקהילתי נבזז בגלוי ורבים מהיהודים ששרדו הוגלו מהעיר למחנות ריכוז. לאחר המלחמה ועלייתם של רוב יהודי רומניה לישראל נותרה בעיר קהילה יהודית קטנה. לאחרונה שופץ בית הכנסת הגדול של יאשי ונבנה מוזיאון ליהודי יאשי.

WhatsApp chat